Вторник, 23.04.2024
        Нашият сайт се издържа от реклами и дарения!

Аржентина е новият световен шампион след драматичен финал

Снимка: Аржентина е новият световен шампион след драматичен финал

Катар предостави може би един от най-великите, а защо не и най-великият финал в историята на световните първенства! Пред изпълнениня до краен предел стадион "Луасил" в едноименния град, Аржентина, предвожна от своята икона и капитан Лионел Меси, влезе в историята, след като детнорива досегашния първенец Франция след уникална драма с продължения и дузпи и общ резултат от 7:5! Така "албиселесте" за трети път се окичи със златото от Мондиал след триумфите през 1978-а, когато беше домакин, и през 1986-а година с Диего Марадона в състава.

Лео Меси спечели "Златната топка" за най-добър играч на Мондиала, а Килиан Мбапе стана голмайстор на турнира със своите осем попадения. Призът за Най-добър вратар беше връчен на Емилиано Мартинес, а за най-добър млад футболист - Енцо Фернандес.

Аржентина е новият световен шампион след драматичен финал с дузпи.

В редовното време и продълженията двата тима завършиха при резултат 3:3. В 22-ата минута Анхел Ди Мария развинти отляво Дембеле, който се замота и го препъна в пеналта - дузпа за Аржентина. Зад топката застана Лео Меси и без проблеми опъна мрежата на Франция за 1:0. Пет минути по-късно южноамериканците нокаутираха „петлите“. Меси, Алварес и Мак Алистър сътвориха уникална контра, при която Ди Мария бе изведен отляво сам срещу Лорис, последва техничен удари 2:0.

Така се стигна до 79-ата минута, когато Отаменди сгреши нелепо и събори резервата Рандал Коло Муани в пеналта - дузпа за Франция. Зад топката застана Килиан Мбапе и вкара за 2:1. Това обаче не бе всичко и само след три минути "петлите" изригнаха отново. Коман надигра Меси и започна бърза контра, при която топката достигна до Мбапе, който с уникален шут опъна мрежата на южноамериканците за 2:2.

До края на редовното време Мбапе изпусна за Франция, а Меси можеше да донесе победата на Аржентина, но Лорис направи феноменално спасяване. Така се стигна до продължения.

В първото от тях французите отново доминираха и владееха инициативата, но така и не успяха да стигнат до чисто голово положение. В 105-ата минута Аржентина стигна до страхотен шанс, но Лаутаро на два пъти не можа да преодолее Лорис. Второто продължение започна с гол за Аржентина. Южноамериканците сътвориха страхотна атака, при която Лаутаро бе изведен отдясно и стреля, но Лорис изби топката в краката на Меси, който чукна топката във вратата за 3:2.

Франция отново се хвърли в атаки и така се стигна до 118-ата минута, когато Монтиел игра с ръка в наказателното поле - дузпа за "петрите". Мбапе пое отговорност и вкара от бялата точка за 3:3, като заби хеттрик. Така победителят трябваше да бъде излъчен след изпълнение на 11-метрови удари. При тях играчите на Дидие Дешан направиха два пропуска, докато тези на Лионел Скаолони бяха безгрешни и триумфираха със световната купа.

Източник: Гонг  Снимки: ЕПА/БГНЕС